Pracownia Parametrów Hydrogeologicznych Skał

Logo ING

Pracownia Parametrów Hydrogeologicznych Skał

Kierownik pracowni: dr Tomasz Olichwer
e-mail: tomasz.olichwer/at/uwr.edu.pl

Instytut Nauk Geologicznych UWr
ul. Cybulskiego 30, 50-205 Wrocław
tel. 71 375 92 17

Działalność PPHS skupiona jest na określaniu parametrów hydrogeologicznych skał zbiornikowych. Określeniu podlegają przede wszystkim parametry filtracyjne, porowatość oraz odsączalność skał budujących warstwę wodonośną. Dodatkowo istnieje również możliwość pomiaru współczynnika filtracji skał półprzepuszczalnych i słabo przepuszczalnych.    

Wyposażenie laboratorium

Przepuszczalnościomierz laboratoryjny Eijkelkamp
Eijkelkamp
Przyrząd służy do określania współczynnika filtracji przy stałym ciśnieniu w próbkach skały o nienaruszonej strukturze w stanie nasyconym wodą. Przepuszczalnościomierz laboratoryjny Eijkelkamp może pomieścić 10 próbek skały w pierścieniach o średnicy zewnętrznej 60 mm. Zakres pomiarowy odpowiada współczynnikom filtracji typowych dla skał przepuszczalnych i słabo przepuszczalnych.
Przepuszczalnościomierz laboratoryjny Ksat firmy METER
Ksat
System KSAT firmy METER został zaprojektowany tak, aby umożliwić pomiar przewodności hydraulicznej skały w stanie nasyconym w pierścieniach o pojemności 250 cm3, zarówno metodą stałego jak i zmiennego spadku hydraulicznego. Metodologia jest zgodna z normami DIN 10683-9 i DIN 18130-1 i oparta jest na odwróconym prawie Darcy. Bardzo dokładny system pozwalający na pomiar przewodności w zakresie od 10000 cm/d do 0,1 cm/d.

Porozymetr rtęciowy Eijkelkamp
Prozymetr
Porozymetr rtęciowy pozwala określić porowatość efektywną skał przepuszczalnych. Do badania wykorzystuje się próbkę skały o nienaruszonej strukturze pobranej do pierścienia o objętości 100 cm3.
Infiltrometr terenowy typu Aardvark
Aardvark
W pełni zautomatyzowany Infiltrometr terenowy typu Aardvark służy do oceny współczynnika filtracji zawodnionych skał bezpośrednio w wywierconym otworze do głębokości 3 m. Zakres pomiarowy waha się od 10-4 do 10-9 m/s.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER