
Informacje o studiach – Inżynieria Geologiczna II stopień
Chcesz rozwijać zainteresowania techniką i najnowocześniejszymi rozwiązaniami w przemyśle wydobywczym, budownictwie czy ekologii? Widzisz się w aktywnym działaniu na rynku pracy w geologii złożowej, górniczej, geotechnice, geologii inżynierskiej czy hydrogeologii? To studia dla Ciebie!
Opis kierunku
Inżynieria geologiczna II stopnia to 1,5-letnie studia, na których nauczysz się łączyć wiedzę i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, ścisłych i technicznych oraz szeroko pojętych technologii informacyjnych, a po zakończeniu nauki uzyskasz tytuł magistra inżyniera.
W trakcie studiów studenci zdobywają wiedzę umożliwiającą prognozowanie, modelowanie i monitorowanie różnych procesów geologicznych i hydrogeologicznych z użyciem najnowszych technologii numerycznych. Mają możliwość uzyskania specjalistycznych kwalifikacji w pewnych dziedzinach geologii: geochemii i gospodarce odpadami, geologii poszukiwawczej, hydrogeologii, geologii złóż, petrologii i mineralogii stosowanej, możliwość wyboru spośród blisko pięćdziesięciu oferowanych przedmiotów i zajęć, oraz możliwość indywidualnej pracy badawczej pod kierunkiem opiekuna naukowego. Wykładowcy to specjaliści aktywnie współpracujący z różnymi działami przemysłu, którzy całe swoje doświadczenie praktyczne starają się przekazać studentom.
Realizujemy wybrane kluczowe zajęcia laboratoryjne, praktyczne, warsztatowe i terenowe w trybie stacjonarnym z zachowaniem reżimu sanitarnego, w małych grupach.
Sylwetka absolwenta
Podstawowym celem uczenia się na studiach II stopnia jest pogłębienie wiedzy i poszerzanie zakresu umiejętności w stosunku do podstaw uzyskanych na studiach I stopnia.
Absolwent studiów II stopnia posiada pogłębioną wiedzę geologiczną oraz szerszy wachlarz umiejętności i kompetencji wykorzystywanych w dziedzinie geologii w porównaniu z absolwentem studiów I stopnia ze względu na to, że program studiów II stopnia ukierunkowany jest, w znacznie większym stopniu, niż program studiów I stopnia, na kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej. Program studiów nie przewiduje realizacji specjalności, a główny nacisk położony został na pogłębienie umiejętności związanych z samodzielna realizacją szeroko pojętych projektów realizowanych w zawodzie geologa. Mimo formalnego braku wyboru specjalności absolwent wykazuje wyspecjalizowanie i ukierunkowanie w konkretnej dziedzinie, na przykład w zakresie hydrogeologii, geologii inżynierskiej czy złożowej poprzez wybór szerokiej gamy specjalistycznych przedmiotów fakultatywnych oraz wybór tematyki pracy dyplomowej. Podstawową cechą absolwentów studiów II stopnia jest ich wysoka samodzielność w wykonywaniu zadań geologicznych, co jest związane z koniecznością przygotowania znacznej liczby zindywidualizowanych zadań w trakcie studiów, na czele z wykonaniem pracy dyplomowej – magisterskiej. Służy temu również konstrukcja studiów II stopnia, która przewiduje, że ostatni semestr poświęcony jest na pracę własną studenta przy obniżonej liczbie zajęć dydaktycznych o charakterze ogólnym. Oprócz ukierunkowania, samodzielności i pogłębionej wiedzy, absolwent studiów II stopnia geologii odznacza się znacznie szerszymi umiejętnościami miękkimi z zakresu planowania swojej kariery zawodowej i posiada kompetencje o charakterze kierowniczym, pozwalające mu na projektowanie i kierowanie bardziej skomplikowanymi zadaniami (np. projekty geologiczne, prace naukowe) w zakresie pracy zespołowej wymagającej inicjatywy twórczej. Absolwent tych studiów sprawnie porusza się w środowisku społeczno-gospodarczym związanym z geologią, dzięki realizacji przedmiotów o charakterze geologiczno-prawnym. Jest przygotowany do rozwijania swojej kariery w branży geologicznej o kierunku naukowym lub zawodowym. Należy podkreślić, że tak rozumiana koncepcja kształcenia geologów na Uniwersytecie Wrocławskim jest ściśle powiązana z potrzebami społeczno-gospodarczymi oraz oczekiwaniami rynku pracy, które definiowane i weryfikowane są głównie poprzez głos interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych.

Praktyki i ćwiczenia terenowe
Studia na tym kierunku uwzględniają w programie wysoki wskaźnik przedmiotów praktycznych (zajęcia laboratoryjne, projektowe, ćwiczenia terenowe). Dużym atutem są ćwiczenia terenowe w atrakcyjnych rejonach kraju i za granicą m.in. Czechy, Austria. Zajęcia w terenie umożliwią Ci inne podejście do zdobywania wiedzy i nawiązywania kontaktów towarzyskich. Studenci biorą również udział w obozach naukowych i ekspedycjach w różne rejony świata (Spitzbergen, Grenlandia, Indonezja, Chile, Skandynawia, Cypr, Albania i inne). Specyficzna „terenowa” atmosfera studiów geologicznych to coś, czego po prostu warto doświadczyć.
W trakcie studiów będzie mógł również uczestniczyć w praktykach zawodowych oferowanych przez wiodące na rynku firmy geologiczne, wydobywcze, poszukiwawcze czy przez administrację państwową. Praktyki te nie są obowiązkowe, ale wielu naszych studentów chętnie z nich korzysta. Wspieramy również naszych absolwentów w aktywnym wejściu na rynek pracy, organizując różnego typu warsztaty i szkolenia.
Co po studiach?
– miejsca zatrudnienia
Zapotrzebowanie na studia inżynierskie w dziedzinie geologii zostało potwierdzone pozytywnymi opiniami kilkunastu liczących się na terenie Polski i Dolnego Śląska pracodawców.
– dalsze możliwości uczenia się
Możesz również wybrać ścieżkę dalszej nauki w szkole doktorskiej (link do rekrutacji) na Uniwersytecie Wrocławskim lub innych uczelniach w kraju i za granicą.
Koła naukowe
W Instytucie działa SKN Geologów. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych (Sprawdź listę kół naukowych).
