Pierwsze(?) polskie miejskie mikrometeoryty – analiza chemiczna i fazowa.

Mikrometeoryty stanowią materię pozaziemską o rozmiarach do 2mm. Od niedawna mikrometeoryty są znajdowane również w terenach zamieszkałych przez człowieka, co było uważane za niemożliwe. Próbki do artykułu zostały pobrane na dachu Instytutu Nauk Geologicznych UWr. Z 30kg materiału poprzez kilka kroków separacji udało się uzyskać 10 mikrometeorytów o rozmiarach 100-300 µm. Analiza chemiczna potwierdziła ich zbliżony do chondrytów skład. Przeprowadzona analiza ramanowska umożliwiła zidentyfikowanie na powierzchni mikrometeorytów oliwinu i magnetytu. Umożliwiła ona również określenie zwrotu krystalizacji powierzchniowej (w atmosferze) jednego z nich w oparciu o różnicę w wartościach przesunięć ramanowskich dla oliwinów.
Michał Kajewski, inż. Wojciech Durak, Michał Maciak – członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geologów, którzy zajmują się poszukiwaniem i analizą miejskich mikrometeorytów. Współtwórcy ogólnopolskiego programu „Łowcy Mikrometeorytów” Fundacji Nauka to Lubię przeznaczonego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
dr inż. Grzegorz Ziemniak – adiunkt w Zakładzie Geologii Fizycznej Instytutu zajmuje się naukowo geochronologią i petrologią. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na genezie powstania orogenu kaledońskiego w obszarach arktycznych oraz prekambryjskim podłożu obszarów polarnych.
Więcej informacji o artykule: