Nowy minerał z grupy epidotu

Skand jest obecnie jednym z najbardziej wartościowych pierwiastków określanych mianem metali krytycznych. Z jednej strony jest pożądanym surowcem w przemyśle zaawansowanych technologii, np. do produkcji lekkich i bardzo wytrzymałych stopów na potrzeby lotnictwa i przemysłu kosmicznego. Z drugiej zaś jest wybitnie rozproszony w skałach skorupy ziemskiej a minerały koncentrujące go w istotnych ilościach są niezwykle rzadkie. Spośród ponad 6000 znanych faz mineralnych, jedynie w nieco ponad 20 pierwiastek ten jest wśród głównych składników. Dlatego odkrycie nowego minerału skandu przez grupę mineralogów z udziałem dra Adama Szuszkiewicza z Zakładu Mineralogii i Petrologii naszego Instytutu jest szczególnie cennym osiągnięciem.
W najnowszym numerze Mineralogical Magazine ukazał się artykuł prezentujący wyniki badań, które doprowadziły do odkrycia heflikitu, nowego minerału należącego do grupy epidotu. Został on znaleziony w archiwalnych próbkach skał z okolic Jordanowa Śląskiego jako niewielkie osobniki o rozmiarach do kilkudziesięciu mikrometrów. W roku 2023 Komisja Nazewnictwa i Klasyfikacji Nowych Minerałów Międzynarodowego Towarzystwa Mineralogicznego oficjalnie zatwierdziła heflikit jako nową fazę mineralną. Nowy minerał został nazwany na cześć prof. Wiesława Heflika w uznaniu jego zasług dla polskiej mineralogii. Artykuł prezentuje pełną krystalochemiczną charakterystykę nowego minerału oraz dyskutuje warunki fizyko-chemiczne, w których mógł on powstać.
dr Adam Szuszkiewicz – adiunkt w Zakładzie Mineralogii i Petrologii Instytutu Nauk Geologicznych UWr. Zajmuje się naukowo mineralogią, głównie mineralogią pegmatytów granitowych oraz fazami mineralnymi koncentrującymi tzw. pierwiastki rzadkie i krytyczne.
Więcej informacji o artykule: