CO2/CH4 i gazy śladowe w atmosferze zakładu gospodarowania odpadami


Składowiska odpadów i zakłady przetwarzania odpadów są ważnymi i wysoce heterogenicznymi źródłami zarówno gazów cieplarnianych (GHG), jak i zanieczyszczeń powietrza innych niż gazy cieplarniane w atmosferze.

Pomiary GHG (CO2 i CH4) i gazów śladowych w atmosferze w różnych lokalizacjach na terenie zakładu gospodarowania odpadami (ZGO) i w różnych sezonach (tj. warunkach meteorologicznych) oraz ich powiazanie ze źródłami pochodzenia (w tym sygnaturami izotopowymi) na terenie ZGO pozwalają na potencjalną identyfikację hot-spotów i ilości/rodzaju zanieczyszczeń gazowych wnoszonych do atmosfery.

Przeprowadzone badania pozwoliły na zaobserwowanie dużej dynamiki zmienności zarówno stężeń jak i składu izotopowego w obu badanych gazach (GHG) oraz szerokiego spektrum i dużej przestrzennej zmienności rozkładu gazów śladowych towarzyszących zagospodarowaniu odpadów. Badania izotopowe węgla wykazały odmienne charakterystyki dla źródeł gazowych związanych ze studniami odgazowującymi na kwaterach składowiska i inne związane z biogazem z komór fermentacyjnych.

Większość związków śladowych (węglowodory niemetanowe, halowęglowodory, gazy organiczne zawierające tlen, ketony, gazy azotowe i siarkowe oraz inne związki domieszkowe) wykryte na powierzchni gruntu były powiązane z miejscami bogatymi w CH4 i CO2. Finalnie nie stwierdzono jednak istotnych przekroczeń GHG poza obrębem zakładu i jego wpływu na najbliższą okolicę.


dr hab. Maciej Górka – profesor uczelni w Zakładzie Petrologii Eksperymentalnej, Instytutu Nauk Geologicznych, zajmuje się naukowo szeroko rozumianą izotopową geochemią środowiskową, ukierunkowaną na badania zanieczyszczeń atmosferycznych i interakcji innych sfer z atmosferą. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się między innymi na badaniach  zanieczyszczeń gazowych (w tym GHGs), pyłowych i jonów wnoszonych z opadem do środowiska oraz wpływem antropopresji na jego stan wykorzystując do tego również niekonwencjonalne bioindykatory (jak sieci pajęcze, liście czy porosty).

Więcej informacji o artykule:

Bezyk Y., Górka M., Kruszewski Ł., Nęcki J., Sówka I., Jońca J., Jagoda P., Widory D., 2024, Detecting and sourcing GHGs and atmospheric trace gases in a municipal waste treatment plant using coupled chemistry and isotope compositions., Waste Management 190 (2024) 382–397

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER