Unikalne znalezisko paleontologiczne w czerwonym spągowcu z okolic Nowej Rudy


W artykule opisane zostały skamieniałości odnalezione w 2020r. na płycie permskiego piaskowca pochodzącego z okolic Nowej Rudy. Znajdują się na niej tropy czworonogów i fragment odcisku pokrytej łuskami skóry.

Unikalność znaleziska związana jest z tym, że pomimo odnajdywania bardzo wielu śladów przemieszczania się czworonogów, niezwykle rzadkie są, zwłaszcza dla paleozoiku, skamieniałości ukazujące zewnętrzny wygląd pozostawiających je zwierząt. W tym przypadku uzyskano jednoznacznie powiązane dobrze udokumentowanych tropów z zachowanym śladem zewnętrznego pokrycia zwierzęcia. Tego rodzaju skamieniałości są bardzo rzadkie ze względu na to, że łuski skórne jako struktury białkowe są w środowisku lądowym bardzo nietrwałe. Producentem tych skamieniałości był czworonóg zaliczany do rodzaju Diadectes. Był to jeden z pierwszych na Ziemi dużych kręgowców roślinożernych. W bieganowskim kamieniołomie odnaleziono do tej pory setki jego śladów poruszania się, określanych jako ichnogatunek Ichniotherium cottae (Pohlig, 1885).

Znaczenie tego wyjątkowego znaleziska polega na połączeniu różnych rodzajów skamieniałości z jednym gatunkiem zwierzęcia. Dodatkowo stanowi unikalny zapis bardzo wczesnego pojawiania się zrogowaciałych łusek jako okrywy zwierzęcia lądowego.


Dr Paweł Raczyński – adiunkt w zakładzie Geologii Stratygraficznej Instytutu Nauk Geologicznych UWr, długoletni kierownik Muzeum Geologicznego. Jego główne zainteresowania naukowe to badanie paleośrodowiska w permie i sedymentologia skał węglanowych.

Więcej informacji o artykule:

Voigt S, Calábková G, Ploch I, Nosek V, Pawlak W, Raczyński P, Spindler F, Werneburg R. 2024 A diadectid skin impression and its implications for the evolutionary origin of epidermal scales. Biol. Lett. 20: 20240041.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER