Nawiązanie współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych w miejscowości Sucha

Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Suchej (gmina Strzelce Opolskie) włączyła się do badań nad zmiennością dużych krasowych źródeł Opolszczyzny. Prof. Stanisław Staśko zaproponował uczniom Szkoły Podstawowej współpracę w zakresie prowadzenia obserwacji źródła Sucha w ramach zajęć z przedmiotu geografia. Jest ono obok źródła Rożniątów, Poręba Odrowąż i Błotnica Strzelecka jednym z obiektów badań naukowych. Wykazuje dużą zmienność w ostatnim czterdziestoleciu. Jego wydajność zmieniła się od 330 l/s do 0 l/s.

Celem współpracy jest poznanie przez uczniów głównych cech środowiska naturalnego własnego regionu, szczególnie zmian stosunków wodnych w warunkach zmieniającego się klimatu. Prowadzenie wspólnych obserwacji pozwoli na rozwinięcie wiedzy i umiejętności uczniów w ramach podstaw programowych przedmiotu geografia. Uczniowi klasy 6 i 7 prowadzić będą obserwacje stanów wód i opadów atmosferycznych co pozwoli na analizę pozyskanych danych. Pozwolą one na stawianie pytań o przyczynach zmienności, formułowanie hipotez oraz proponowanie rozwiązań problemów dotyczących środowiska naturalnego regionu.

W trakcie spotkania z młodzieżą prof. S. Staśko wygłosił wykład o triasowych skałach wapiennych, zjawiskach krasowych i wodach podziemnych wypływających w źródle Sucha obserwowanym okresowo od kilkudziesięciu lat. Wspólnie z mgr Adamem Wojtyną zamontowali łatę wodowskazową, na której prowadzone będą obserwacje.

Pragniemy podziękować Pani Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych mgr Teresie Furman i mgr Jadwidze Lizoń – pani od geografii, za zaangażowanie i współpracę. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wyniki.

Przewidywana jest dalsza współpraca ze szkołą w Strzelcach Opolskich w zakresie obserwacji źródła w Rożniątowie.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER