
Dolnośląski Festiwal Nauki
W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN) w 2023 roku Instytut Nauk Geologicznych przygotował bogatą ofertę wykładów, warsztatów i wystaw dla różnych grup wiekowych. Gorąco zapraszamy wszystkich na inaugurację DFN 16 września, gdzie na stoisku geologicznym każdy będzie się mógł spróbować z różnymi aspektami pracy geologa. Poczynając od możliwości obejrzenia bogatej kolekcji skał, minerałów i skamieniałości, przez obserwacje mikroskopowe czy popularne „płukanie złota”.
Podczas trwania DFN licealiści i dorośli będą mogli wziąć udział między innymi w warsztatach, które przybliżą im powstawanie i rozpoznawanie minerałów, skał osadowych i magmowych, czy posłuchać wykładów o tym jak dryf kontynentów doprowadził do powstania polskiego podłoża skalnego. W ramach nocy naukowców chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach w trakcie których skorzystają z wysokiej jakości mikroskopów o wielotysięcznych powiększeniach, żeby przekonać się o tym jak niesamowite obrazy przedstawiają skały w skali nanometrów. W ramach wykładów dla osób powyżej 7 klasy podstawówki będzie można dowiedzieć się o gigantycznych zwierzętach minionych epok, czy o tym jak szukać meteorytów nie wychodząc z domu.
W trakcie DFN dostępny będzie również dzień otwarty wystaw Muzeum Mineralogicznego. Młodsi pasjonaci nauki będą mogli z kolei wziąć udział w warsztatach o trzęsieniach Ziemi lub opowiadających o tym jak rozpoznawać skały osadowe.
Pełna lista wydarzeń poniżej. Informacje o terminach i lokalizacji wydarzeń można znaleźć na stronie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Szkoła ponadpodstawowa, dorośli:
- Szybcy i wściekli: Continental drift – wykład
- Gdzie magma mówi dobranoc – rozróżnianie skał plutonicznych i wulkanicznych – warsztaty
- Ziarenko do ziarenka – rozróżnianie podstawowych skał osadowych – warsztaty
- Podstawy rozpoznawania głębinowych skał magmowych – wykład
Klasy 7-8 szkół podstawowych, szkoła ponadpodstawowa, dorośli:
- Skały i minerały w skali makro, mikro i nano – warsztaty, (Noc Naukowców)
- Megazwierzęta minionych er – gigantyczni łowcy i ich potężne ofiary – wykład
- Jak znaleźć meteoryt na własnym dachu – wykład
- Mędrca szkiełko i oko, czyli proste sposoby rozpoznawania minerałów – warsztaty
Klasy 4-8 szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowe:
- Kamienne kolekcje Muzeum Mineralogicznego – wystawa
Klasy 4-8 szkoły podstawowej:
- Zatrzęsienie informacji o trzęsieniach Ziemi – warsztaty
Dla najmłodszych:
- O żwirku uczy Muchomorek – czyli skały osadowe dla maluszków – warsztaty