MBA w geologii i ochronie środowiska
MBA w geologii i ochronie środowiska to przedmiot wprowadzony do oferty dydaktycznej Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest on inspirowany studiami typu Masters of Business Administration, w których zajęcia prowadzone są przez praktyków posiadających doświadczenie w zarządzaniu podmiotami gospodarczymi i instytucjami państwowymi.
– Naszym zamiarem było przyciągnięcie specjalistów pracujących w podmiotach z branży geologicznej i górniczej – mówi dyrektor Instytutu, prof. Anna Pietranik. – Chcemy, żeby nasi studenci obok wiedzy teoretycznej mogli uczestniczyć także w zajęciach, na których dowiedzą się o codziennej pracy geologów oraz managerów zarządzających geologią. Dzięki temu nasi studenci widzą, że wiedzę geologiczną można z powodzeniem wykorzystywać w praktyce oraz łączyć z innymi obszarami nauki, na przykład z ekonomią.
Prowadzący wykłady MBA w geologii i ochronie środowiska – 2024/2025
- prof. Krzysztof Galos (Główny Geolog Kraju, Ministerstwo Klimatu i Środowiska)
- przedstawiciel firmy Dinudis ADR
- dr Wojciech Kaczan (Terra Eye)
- dr Bartosz Mikoda (Budimex)
- Damian Baran (Dyrektor Centrum Inteligentnego Rozwoju)
- dr Agnieszka Chećko (Geolog Powiatowy – Dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie)
Prowadzący wykłady MBA w geologii i ochronie środowiska – 2023/2024
- Przemysław Kuna (Interzero)
- Mecenas Marta Banasiak (Kancelaria Ochrony Środowiska)
- dr Piotr Dziadzio (wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju)
- dr Sławomir Mazurek (prezes kopalni soli w Kłodawie, kopalni węgla brunatnego w Koninie, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego oraz wiceprzewodniczący stowarzyszenia EuroGeoSurveys)
- prof. Tomasz Abramowski (profesor Politechniki Morskiej w Szczecinie, Dyrektor Generalny Interoceanmetal Joint Organization)
- Tomasz Konieczny (dyrektor Centrum Nowych Technologii MPWiK Wrocław)
Prowadzący wykłady MBA w geologii i ochronie środowiska – 2022/2023
- Bogusław Ochab (Prezes Zarządu ZGH Bolesław S.A)
- dr Artur Stankiewicz (wiceprezes Schlumberger Co.)
- dr Regina Kramarska (wieloletnia Dyrektor Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB)
- Michał Poros (Przewodniczący Zarządu Geopark Świętokrzyski/ The Holy Cross Mountains Geopark)
- Hubert Schwarz (kancelaria Amadeus, Dyrektor Departmentu Polityki Surowcowej i Analiz Strategicznych w Ministerstwie Środowiska)
- Waldemar Kaźmierczak (Geolog Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Wydziału Geologii Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu)
- prof. Beata Kępińska (prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego oraz członkini zarządu Międzynarodowej Asocjacji Geotermicznej)
Prowadzący wykłady MBA w geologii i ochronie środowiska – 2021/2022
- Cezary Sroga (wicedyrektor Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologiczny – Państwowego Instytutu Badawczego)
- dr. Jakuba Ciążelę (Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk)
- prof. Krzysztof Szamałek (wieloletni wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju)
- Marcin Chludziński (Prezes KGHM Polska Miedź S.A.)
- Maciej Ptak (McKinsey and Company)
- Zbigniew Mikołajewski (PGNiG Grupa Kapitałowa Oddział Geologii i Eksploatacji w Pile)
- mec. Jan A. Stefanowicz (były Przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy LOTOS S.A)

Zajęcia z MBA w geologii i ochronie środowiska dostarczają studentom także wiedzy pozwalającej im kształtować swoje kompetencje zarządcze. – To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę zmiany, jakie zachodzą w branży geologicznej i górniczej. Transformacja energetyczna, rewolucja w elektromobilności i większe skupienie na sprawach ochrony środowiska to wyzwania, które wymagają nowego podejścia także w geologii – mówi dr Piotr Wojtulek, autor koncepcji przedmiotu i jego koordynator. – Nasi wykładowcy dzielili się z uczestnikami zajęć swoimi spostrzeżeniami o najnowszych trendach w branży i pokazywali możliwe drogi rozwoju zawodowego – dodaje. Istotą zajęć było bowiem pokazanie nie tylko „twardych” aspektów geologii, ale także równie istotnych kwestii w wykonywaniu zawodu geologa, jak np. work-life balance czy pożądane kompetencje pracownika w nowoczesnych przedsiębiorstwach wydobywczych. Po wykładach studenci mieli dodatkowo możliwość zadawania pytań prowadzącym podczas osobnych sesji Q&A.








Wykładowcy pierwszej edycji MBA w geologii i ochronie środowiska reprezentowali różnorodne dziedziny związane z branżą geologiczno-górniczą takie jak geologię naftową, gospodarkę surowcami mineralnymi, prawo geologiczne i górnicze, zarządzanie przedsiębiorstwami czy nawet… geologię planetarną. Wszak coraz częściej rozważa się w przyszłości możliwość pozyskiwania niektórych surowców z innych planet niż Ziemia, na przykład z Marsa. Ciekawym aspektem wykładu było także to, że żaden prowadzący nie był etatowym pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak mówią autorzy przedmiotu, było to celowe. – Ten przedmiot jest niewątpliwie jedną z platform współpracy Instytutu z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a nasi goście, którzy nie są na co dzień związani ze szkolnictwem wyższym wnoszą do naszej dydaktyki wiele świeżości – mówi dr Piotr Wojtulek. – Chyba przełamujemy nim pewne tabu, że zajęcia akademickie prowadzą tylko akademicy – dodaje z uśmiechem.
Tekst pochodzi z czasopisma Perspektywy [adres: Praktycznie o geologii – Portal edukacyjny Perspektywy]