Warsztaty i wyjazdy studyjne

Power_razem

Warsztaty i wyjazdy studyjne

Instytut Nauk Geologicznych w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018 – 2022” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego (program POWER) organizuje zajęcia fakultatywne The Wrocław Workshop of Geology dla studentów ostatnich czterech semestrów geologii, inżynierii geologicznej i ochrony środowiska. Zajęcia odbywają się dwa razy do roku: w terminie majowym organizujemy dłuższe, 5-dniowe warsztaty, a w terminie październikowym warsztaty trwają 2 dni.

Podstawowym celem warsztatów jest uzupełnienie zajęć dydaktycznych prowadzonych w Instytucie o treści, które nie znajdują się w programach naszych studiów. Nasze zajęcia w ramach programu POWER prowadzimy w tych różnych regionach Polski, aby pokazać zróżnicowanie w budowie geologicznej naszego kraju. Do tej pory warsztaty odbyły się w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, na Lubelszczyźnie i Roztoczu oraz na Kujawach. Objęły one zajęcia kameralne, zajęcia prowadzone w odsłonięciach oraz w czynnych zakładach górniczych.

Saksonia 2024


Górny Śląsk

Drugie warsztaty zostały zorganizowane w październiku 2021 r. na Górnym Śląsku. Warsztaty zorganizowaliśmy w Centrum Guido w Zabrzu, w którym odbyły się wykłady dotyczące budowy geologicznej Górnego Śląska oraz śląskich złóż węgla kamiennego, cynku i ołowiu a także molibdenu i wolframu rejonu Myszkowa. Nasze zajęcia prowadziliśmy w takich miejscach jak: kopalnia iłu w Lipiu Śląskim k. Lublińca, zabytkowa kopalnia srebra i ołowiu Fryderyk w Tarnowskich Górach, kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu oraz kopalnia margli Folwark k. Opola. Na naszej trasie znalazł się także Geopark Góry Świętej Anny.


Lubelszczyzna i Roztocze

Celem trzecich warsztatów była Lubelszczyzna i Roztocze, gdzie udaliśmy się w maju 2022 r. Naszą bazą było miasto Lublin i Centrum ECOTECH Uniwersytetu im. M. Curie-Skłodowskiej. Na trasie warsztatów znalazły się takie miejsca, jak: kopalnia torfu w miejscowości Wytyczno na Polesiu, kopalnia kredy w Chełmie, zakłady produkcji wód mineralnych w Nałęczowie, Krzemionki Opatowskie i neolityczne kopalnie krzemienia, roztoczańskie kamieniołomy piaskowców czy wzgórza Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Wykłady, które zorganizowaliśmy podczas warsztatów dotyczyły takich zagadnień, jak strefa TT we wschodniej Polsce, pasmo łupków gazonośnych czy lubelskie zagłębie węglowe.


Kujawy

Czwarte z naszych warsztatów zostały zorganizowane w październiku 2022 r. na Kujawach, a naszą bazą było miasto Toruń. Warsztaty zorganizowaliśmy w celu zapoznania naszych studentów z budową geologiczną północnej Wielkopolski i Kujaw, znaną z występowania wysadów solnych. Pierwszym celem była kopalnia soli Kłodawa, zlokalizowana w jednym z takich wysadów, której obserwowaliśmy m.in. procesy tektoniki solnej. Kolejnym punktem programu było Uzdrowisko Ciechocinek, w którym studiowaliśmy występowanie wysokozmineralizowanych wód mineralnych. Ostatnim punktem była kopalnia odkrywkowa wapienia Barcin-Piechcin-Pakość w Wapiennie, gdzie obserwowaliśmy jurajskie formacje węglanowe Kujaw. Podczas zajęć przeprowadzone zostały wykłady dotyczące m.in. podziemnych magazynów gazu i ropy oraz procesów geomorfologicznych związanych ze zlodowaceniami.

Pomorze

Piąta edycja warsztatów „The Wrocław Workshop of Geology” odbyła się na Pomorzu, gdzie studenci zwiedzili odsłonięcia wapieni jurajskich rejonu Szczecina, Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z kolekcją tzw. kul szczecińskich, uzdrowisko Połczyn Zdrój wraz z kopalnią borowiny oraz ujęciem wody leczniczej, największy w Polsce głaz narzutowy Trygław, siedzibę Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, wiercenia za solami K-Mg rejonu Pucka, a także wybrzeża niskie rejonu Helu i wysokie rejonu Gdyni Orłowa. Nasze warsztaty zrealizowaliśmy w kooperacji z naszymi partnerami z Uniwersytetu Szczecińskiego, KGHM Polska Miedź S.A., Uzdrowiska Połczyn Zdrój oraz PIG-PIB.


Chmielnik

W ramach programu POWER zostały zorganizowane także warsztaty p.t. „Praktyczne techniki opisu i interpretacji materiału skalnego z wierceń” , które odbyły się w Centralnym Magazynie Rdzeni w Chmielniku (województwo świętokrzyskie). Warsztaty poprowadził mgr Zbigniew Mikołajewski, geolog naftowy z PKN ORLEN Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Podczas warsztatów nasz wykładowca przekazał nam wiedzę na temat nowoczesnych technik opisu materiału wiertniczego, które używane są aktualnie w przemyśle naftowym. Warsztaty te były dla naszych studentów świetną możliwością poznania geologii Niżu Polskiego oraz warsztatu pracy geologa przy wierceniach, natomiast pracownicy naukowi zobaczyli nowe, inspirujące metody dydaktyczne oraz trendy badawcze wykorzystywane w przemyśle, które będą wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych w naszym Instytucie. 


Góry Świętokrzyskie

Pierwsze warsztaty odbyły się w maju 2021 r. w Górach Świętokrzyskich. Naszą bazą było Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, które oferuje świetne zaplecze konferencyjne i dydaktyczne. W Centrum tym wykorzystaliśmy m.in. pracownię komputerową do zajęć z tworzenia map geologicznych na podstawie danych terenowych oraz wspaniałą salę wykładową do zajęć teoretycznych dotyczących budowy geologicznej regionu. Wśród miejsc, w których prowadziliśmy zajęcia znalazły się: jaskinia Raj, kamieniołom Wietrznia, uzdrowisko Busko Zdrój, Centrum Geoedukacji Geonatura w Kielcach, a także szczyt góry Łysica w paśmie Łysogór.


Gorzów Wielkopolski

Szósta edycja zajęć terenowych z programu POWER została zorganizowana w województwie lubuskim. Bazą był Gorzów Wielkopolski, w którym studenci odwiedzili nowoczesny zakład produkcji wody PWiK S.A. Na trasie wyjazdu studyjnego znalazły się także kopalnia ropy naftowej w Lubiatowie (dzięki uprzejmości PKN Orlen), kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Sieniawa oraz winnica w Mozowie, gdzie poruszyliśmy zagadnienia geologiczne istotne w winiarstwie (rodzaje gleb, wpływ gleby na uprawę winorośli, zanieczyszczenia środowiska glebowego). 


Saksonia 2024

VII edycja warsztatów The Wrocław Workshop of Geology, odbyła się w Saksonii. Jej organizatorem był dr Piotr Wojtulek. Warsztaty stały się okazją do spotkania naszych naukowców i studenckich z pracownikami zaprzyjaźnionych instytucji zajmujących się geologią w Saksonii, w tym zwłaszcza z najstarszej uczelni górniczej świata – Technische Universität Bergakademie Freiberg. Wydarzenie to dobrze wpisuje się w tegoroczną rocznicę 25-lecia współpracy transgranicznej Dolnego Śląska i Saksonii.

Serdecznie zapraszamy naszych studentów do udziału w kolejnych warsztatach POWER!


Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER