Potencjał geotermalny południowo-zachodniej Polski

W artykule przedstawione zostały warunki geotermiczne południowo-zachodniej Polski. Do interpretacji wykorzystano wyniki profilowań temperatur wykonanych w 80 otworów wiertniczych (w warunkach ustalonych) o głębokościach przekraczających 500 m. W badaniach uwzględniono dane archiwalne oraz z otworów odwierconych w ostatnich latach. Otwory te zlokalizowane są w kilku jednostkach tektonicznych (Sudety i ich przedgórze, monoklina przedsudecka, niecka opolska) o zróżnicowanej budowie litologicznej. Wykonane interpretacje umożliwiły przedstawienie przestrzennego rozkładu temperatur na badanym obszarze w zależności od głębokości i rzędnych wysokościowych pomiaru. Zaobserwowano, że wartości średnie temperatur wzrastają od 22,8°C – na głębokości 500 m do 63,4°C – na głębokości 2,5 km. Najwyższa temperatura 97,7°C została zmierzona na głębokości 1970 m w otworze Cieplice C-1. Średnie temperatury na poszczególnych rzędnych wzrastają od 16,5°C (0 m n.p.m.) do 61,5°C (–2000 m n.p.m.).
Na obszarze bloku sudeckiego możliwe jest uzyskanie wyższych temperatur na tych samych rzędnych, zarazem wyższe temperatury uzyskuje się na większych głębokościach w porównaniu do warunków stwierdzonych w innych analizowanych jednostkach. Uzyskane wyniki mają kluczowe znaczenie dla planowania inwestycji ukierunkowanych na zrównoważone gospodarowanie zasobami geotermalnymi omawianego obszaru. Ułatwiają wskazanie lokalizacji dla nowych ujęć wód termalnych, a zatem nowych źródeł odnawialnej energii. Znajomość warunków termicznych umożliwia zaplanowanie optymalnego wykorzystania wody i energii geotermalnej w różnych sektorach gospodarki (ciepłownictwo, rolnictwo, rekreacja, balneoterapia) co zwiększa efektywność energetyczną i ogranicza negatywne oddziaływanie na środowisko.
dr hab. Mirosław Wąsik – adiunkt w Zakładzie Hydrogeologii Stosowanej Instytutu, zajmuje się naukowo hydrogeologią. Tematyka zainteresowań obejmuje przede wszystkim: zagadnienia dotyczące parametrów hydrogeologicznych skał; krążenie i jakość wód krasowych; modelowanie numeryczne; wpływ górnictwa na dynamikę i jakość wód podziemnych; ujęcia wód podziemnych; wody termalne. Poza Instytutem pełni funkcje: z-cy przewodniczącego Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych, członka Komisji Opracowań Geologicznych PIG-PIB, przewodniczącego komisji egzaminacyjnej stwierdzającej kwalifikacje w zakresie geologii (hydrogeologii), członka Zespołu ds. Zagrożeń Wodnych KGHM.
Więcej informacji o artykule: