Odpady z elektrociepłowni w glebach na terenie Wrocławia

Spalanie węgla pokrywa 27% światowego zapotrzebowania na energię. Podczas spalania węgla powstają różnorodne odpady, które mogą być wykorzystane w budownictwie, rolnictwie i innych gałęziach przemysłu. Jednak część odpadów jest składowana i ważne jest zrozumienie ich długoterminowego wpływu na otaczające środowisko.
Zróżnicowane odpady z elektrociepłowni (żużel, popiół, skała płona, częściowo spalony węgiel) został rozpoznany w obrębie profilu glebowego nad Odrą we Wrocławiu. Mineralogiczne i geochemiczne badania pozwoliły scharakteryzować wpływ odpadów na niżej ległe gleby.
Żużel pozostający w glebie przez okres 10-15 lat z jednej strony był źródłem pierwiastków potencjalnie toksycznych (Ni, V, Ba) w niżej ległych częściach profili glebowych, a z drugiej działał jako pułapka na część pierwiastków dostarczanych z atmosfery (Zn,Pb).
Dr hab. Anna Pietranik – profesor Uniwersytetu w Zakładzie Petrologii Eksperymentalnej Instytutu. Mineralogią i geochemią odpadów środowiskowych zainteresowała się w 2010 roku, gdyż zdała sobie sprawę, że żużle hutnicze można traktować jako specyficzne stopy magmowe. Ten obszar badawczy z czasem przekształcił się w ważny i dość zróżnicowany zestaw tematów od rozdziału metaloidów między fazami w żużlach do wietrzenia żużli i ich wpływu na środowisko. Jej ulubionym narzędziem badawczym w badaniach środowiskowym są izotopy Pb.
Dr hab. Jakub Kierczak – profesor Uniwersytetu w Zakładzie Petrologii Eksperymentalnej Instytutu. Od lat jego zainteresowania naukowe dotyczą w głównej mierze rozprzestrzenienia i mobilności pierwiastków metalicznych w glebach naturalnych i antropogenicznych oraz w odpadach przemysłowych. Bada żużle hutnicze pod kątem ich wpływu na środowisko i możliwości wykorzystania do odzysku substancji użytecznych. Do przedstawionych zagadnień stosuje podejście interdyscyplinarne pracując na pograniczu mineralogii i geochemii, gleboznawstwa i biologii poprzez kompleksowe badania skał, żużli hutniczych, gleb i roślin.
Więcej informacji o artykule: