
Tajemnice Ziemi i Wszechświata
„Bursztyn i słynne bursztynowe dzieła sztuki”
dr Robert Niedźwiedzki
Bursztyn zwany jest złotem Północy i faktycznie przez wieki ceniono go prawie na równi z tym najszlachetniejszym z kruszców. Bywał przedmiotem kultu, zabezpieczeniem finansowym państw średniowiecznych, afrodyzjakiem i lekarstwem, darem grobowym, ale przede wszystkim był i jest pięknym oraz cennym surowcem w pracy jubilerów i artystów. Od czasów starożytnego Egiptu, poprzez wielkich mistrzów bursztyniarstwa epoki baroku, twórców słynnej Bursztynowej Komnaty, po współczesnych bursztynników, fascynował i inspirował do przekształcenia surowych brył złocistej substancji w wyrafinowane dzieła sztuki, kunsztownie łączące różne odmiany kolorystyczne jantaru z kością słoniową lub hebanem. W trakcie wykładu dr Robert Niedźwiedzki (Instytut Nauk Geologicznych UWr.) zapozna słuchaczy z tymi wspaniałymi dziełami, a także odpowie na pytania: gdzie jest ojczyzna bursztynu, jak powstał i kiedy oraz co ma wspólnego z pierzastymi dinozaurami sprzed 100 mln lat?
Wykład odbędzie się w dniu 16.XII.2023 o godzinie 10:00 w Sali 220 (II p.) w Instytucie Nauk Geologicznych UWr. przy Pl. M. Borna 9 oraz online.
Link do wykładu:
Fotografia: Scena z bursztynowego ołtarza powstałego w Gdańsku w 1640 r. Muzeum Wiktorii i Alberta Londyn. Fot. R. Niedźwiedzki