Bakterie a uwalnianie pierwiastków potencjalnie toksycznych


Procesy wietrzenia związane są także ze specyficznymi zachowaniami bakterii. Przykładem może być bakteria Pseudononas fluorescens, która w warunkach wietrzenia bierze udział w uwalnianiu pierwiastków metalicznych i tworzeniu minerałów wtórnych.

Bakteria ta posiada zdolność do wydzielania tzw. syderoforów, czyli związków o dużym powinowactwie do pierwiastka żelaza. Aby zrozumieć mechanizmy zachowania się Pseudononas fluorescens, jej działanie zostało przeanalizowane w symulowanych warunkach biowietrzenia żużli. W wyniku tego bakteria ta uwolniła z materiału źródłowego takie pierwiastki jak miedź, ołów czy cynk.

Opisane badania wskazują na to, że bakterie pełnią funkcję katalizatorów w procesach wietrzenia, wpływając na zwiększone uwalnianie pierwiastków potencjalnie toksycznych. Ta właściwość z jednej strony może powodować negatywne skutki środowiskowe, ale z drugiej strony również może zostać wykorzystana do rozwoju technik fitoremediacyjnych (naprawczych) na składowiskach odpadów oraz do optymalizowania technologii biohydrometallurgicznych dotyczących odzysku surowców (metali). Wyniki badań wpisujące się w kontekst gospodarki obiegu zamkniętego, pozwoliły wskazać optymalne parametry odzysku pierwiastków z odpadów przemysłowych oraz oszacować potencjał ekonomiczny procesu.


dr hab. Anna Potysz – adiunkt w Zakładzie Petrologii Eksperymentalnej Instytutu zajmuje się naukowo geologią środowiskową oraz geomikrobiologią. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się między innymi na badaniach żużli, obiegu metali w przyrodzie, czy wpływu środowiska na występowanie i zachowanie się bytujących w nim bakterii. Laureatka konkursu Geologia pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska w kategorii „Młodzi Geolodzy i ich osiągnięcia badawcze”, kierownik dwóch projektów naukowych Narodowego Centrum Nauki. Poza Instytutem pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Akademii Młodych Uczonych i Artystów przy Prezydencie Wrocławia.

Więcej informacji o artykule:

Potysz A. 2023: Microbial influence and dynamics of metallurgical waste dissolution in a landfill and recovery context: A multi-phase experimental approach and geochemical model.
Chemosphere 311: 136964

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER